Erkek Hemşire Olur mu?

Aslına bakarsanız ‘erkek hemşireler’ zaten vardı da. 1999 yılından itibaren üniversitelerin hemşirelik yüksek okullarına erkek öğrenci alınmaya başlanmıştı. Çünkü kanunlarda, bu bölüme erkek öğrencilerin girmesini engelleyen bir madde yoktu.

Ancak, okullarını bitiren ‘erkek hemşireler’ işe giremiyorlardı. Sebebi de 1940’ lardan kalan Hemşirelik Kanunu’nun 3. maddesinin ilk fıkrasında “Türkiye’de hemşirelik sanatını bu kanun hükümleri dâhilinde hemşire unvanını kazanmış Türk kadınlarından başka hiç kimse yapamaz.” yazmasıydı.

YÖK de çareyi ‘bu bölümlere erkek öğrenci alınması durdurmakta’ bulmuştu, ama 1999 ile 2003 yılları arasında hemşirelik okullarına kaydedilen ve okullarını bitiren yüzden fazla ‘erkek hemşire’ yasadaki bu ibare yüzünden hemşirelik yapamıyor, boş geziyorlardı.

Gazetelerde yer alan haberlere göre, komisyon toplantısında uzun uzun erkek hemşirelere ne isim verileceği tartışıldı. AKP’ li Şerif Birinç, hemşirenin cinsiyet içeren bir kelime olduğunu vurgulayarak erkek hemşireye başka isim bulunmasını istedi.

Yeni çıkan kanun sayesinde hem eski mezunların işe girmeleri mümkün olacak ve hem de hemşirelik okullarına yeniden erkek öğrenci alınması da mümkün olacak. (Habertürk)